Bilim ve Teknoloji

Kellik Geni Bulundu

Kellik Geni Bulundu

Saç dökülmesi sorunu olanlara iyi haber yine bilim insanlarından geldi. İngiliz ve Alman üniversiteleriyle araştırma kurumlarından bilim insanları, “erkek tipi” kelliğe neden olan genin kimliğiyle yerini belirlediler. Ancak henüz bu sorunu çözebilecek bir merhem yok!

Araştırmacılar, 20. kromozom üzerindeki iki genetik değişimin erkek tipi kellik riskini önemli ölçüde artırdığını belirlediler. Araştırma beyaz erkekler üzerinde yürütülmüş olmakla birlikte araştırmacılar öteki ırklardan erkeklerde de kelliğin aynı nedenden kaynaklandığını düşünüyorlar, ama onlar üzerinde bir araştırma yapılmadığından bu öngörüde kesinlikten kaçınıyorlar. Şakaklardan başlayarak başın üst kesiminde saçların “M” harfi biçiminde dökülmesiyle ortaya çıkan “erkek tipi” kellikte nedenin yüzde 80 oranında kalıtımsal olduğu biliniyor.

Veriler, erkeklerin yaklaşık üçte birinin 45 yaşına kadar erkek tipi saç dökülmesine uğradığını gösteriyor. Araştırmacılar, henüz kellik için bir tedavinin olmadığı uyarısını yapmakla birlikte, kelliğe genetik eğilimin erken belirlenmesiyle, alınacak bazı önlemlerle saç dökülmesinin önlenebileceği ya da azaltılabileceği düşüncesindeler.

Araştırmacılar, daha önce kellikle ilgili bir genin, dişi cinsiyet kromozomu olan X kromozomu üzerinde varlığını belirlemişlerdi. Bu olgu, saçları dökülen erkeklerin çoğu kez, annelerinin babalarına çekmelerini açıklıyor. Yeni bulgunun bir cinsiyet kromozomu üzerinde olmayıp da hem annenin hem de babanın genlerini taşıyan bir kromozom üzerinde olmasınınsa, saç kaybına uğrayan bazı erkelerin de babalarına benzemesini açıkladığı araştırmacılarca vurgulanıyor.

İlgini çeker mi acaba?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı