Bilim ve Teknoloji

Karanlık Maddenin Sırrı Nedir?

Karanlık Maddenin Sırrı Nedir?

Karanlık maddenin sırrını çözecekler. Bilim insanları dünyanın en net görüntü alabilen teleskobuyla karanlık maddenin sırrını çözerek, evrenin nasıl yaratıldığının bilgisine ulaşmaya çalışacaklar. Bilim insanları dünyanın en net teleskobuyla evrenin gizemini çözmeyi hedefliyor.

PS1

Bilim insanları karanlık maddenin sırrını çözebilmek için dünyanın en yüksek megapikselli teleskobunu kullanacak. PS1 olarak da bilinen PAN-STARRS gökyüzü izleme teleskobu tam tamına 1.400 megapiksel. Bilim insanları PS1 ile gün batımından şafağa gökyüzünü izleyecekler.

Bu sayede uzayın derinliklerini gösteren çok detaylı fotoğraflar elde edebilecekler. Bu proje sayesinde gökyüzünün daha önce olmamış kadar geniş ve detaylı fotoğrafları bilim insanları tarafından incelenecek.

Bu görüntüler sayesinde araştırmacılar Einstein’ın genel izafiyet teorisini de geçerli kılmak istiyorlar. Bu teori, uzaydaki bir cismin (karanlık madde gibi) etrafındaki ışığın, cismin çekiminden dolayı o cisme doğru eğildiğini söylüyor.

Projede çalışan bilim insanları, elde ettikleri verilerle karanlık madde ve karanlık enerji hakkında bilgi sahibi olacaklarını söylüyorlar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı