Bilim ve Teknoloji

Kapsül Endoskopi Nedir?

Kapsül Endoskopi Nedir?

Kapsül Endoskopi Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Bunun en temel nedeni sindirim sisteminin tamamını görüntüleyebilme ihtiyacıdır. İkinci neden ise hasta konforu olarak karşımıza çıkmaktadır. İnce barsak ortalama 6-8 metre uzunluğa, kalın barsak ise 1-1,5 metre uzunluğa sahiptir.

Dünyadaki en büyük endoskopi cihazının hastaya tatbik edilen kısmının uzunluğu 2 metredir. Hal böyle olunca sindirim sisteminin tamamını görüntüleyebilmek oldukça zor ve önemli bir konu haline gelmiştir.

Standart endoskopi ve kolonoskopi işlemleri bilindiği üzere hem uzun soluklu ve zahmetli bir işlem hem de hastanın gerek fizyolojik gerekse psikolojik hayatını olumsuz etkileyebilecek ögeler barındırmaktadır. Buna karşın kapsül endoskopi teknolojisinde biraz önce belirttiğimiz tüm olumsuz durumlar yaşanmıyor, hasta konforu öncelikli bir işlem olarak gerçekleştiriliyor. Aynı zamanda sindirim sisteminin bütün bölümlerini görüntüleme fırsatı elde edilmiş oluyor. Ancak kapsül endoskopi sırasında görülen anormal doku oluşumları eğer varsa bunlardan örnek almak mümkün olmadığı için standart endoskopi ve kolonoskopi işleminin yapılması gerekebilir.

Kapsülün İç Yapısı

  • Kapsül 1 adet mikro kamera
  • Gözlem yolunu aydınlatmak için led lambalar
  • Radyo frekans verici
  • Enerji için küçük piller

Sistem Nasıl Çalışır?

Sistem basit olarak hasta tarafından yutulan kapsüller ve hastanın vücuduna bağlanan frekans alıcıları ve bir de işlemciden oluşmaktadır.

İşlem sırasında hastanın vücuduna bağlanan problar hasta sindirim yolunda hareket halindeki kapsülünün radyo frekans yoluyla gönderdiği fotoğrafları toplayıp işlemciye gönderir.

İşlemci propların gönderdiği fotoğrafları video formatına dönüştürerek kaydeder.

İlgini çeker mi acaba?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı