Bilim ve Teknoloji

Kan Kanserine Karşı Üzüm Çekirdeği

Kan Kanserine Karşı Üzüm Çekirdeği

Tıp alanında yapılan yepyeni çalışmaları bu sayfalardan size duyurmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda Kan Kanserine Karşı Üzüm Çekirdeği Özütü’nün nasıl fayda sağladığını ortaya koyan araştırma çalışmalarını ele almak istedik…

Üzüm çekirdeklerinden elde edilen bir özütün laboratuvar deneylerinde kan kanseri (lösemi) hücrelerini intihara (apoptoz) zorladığı açıklandı. Üzüm çekirdeği özütünün daha önce laboratuvarda üretilmiş deri, meme, kolon (kalın bağırsak/barsak), akciğer, mide, ve prostat kanser hücre soylarına karşı etkileri belirlenmiş, ancak kan kanseri türlerine (lösemi, lenfoma, miyeloma) karşı etkinliği laboratuvarda denenmemişti.

Şimdiyse Kentucky Üniversitesi (ABD) araştırmacılarınca gerçekleştirilen deneylerde, üzüm çekirdeği özütünün, hücre intiharı sürecini yöneten JNK adlı bir proteini etkinleştirerek kanser hücrelerini yok ettiği ortaya çıkarıldı. JNK proteininin güçlü biçimde etkinleştirilmesi de hücre döngüsünü yöneten Cip/P21 proteinini devreye sokuyor.

Canlı hücreleri, belirli bir program çerçevesinde bölünerek çoğalırlar. Hücreler belirlenmiş ömürlerini tamamladıklarında ya da bölünme sırasında hatalı kopyalar oluşursa, teknik dilde apoptoz denen süreçle hücreler kendilerini yok eder. Bu süreçte bir bozukluk oluştuğunda, hücreler kontrolsüz olarak çoğalmaya başlarlar ve kanser ortaya çıkar.

Kentucky Üniversitesi Toksikoloji Merkezi‘nde Prof. Xianglin Shi yönetimindeki bir ekipçe gerçekleştirilen ve sonuçları Clinical Canser Research dergisinde yayımlanan deneylerin önemli bir bulgusu da, söz konusu özüt kanserli hücreleri intihara zorlarken, sağlıklı hücrelere zarar vermiyor olması.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı