Bilim ve Teknoloji

Kakao Beyni Güçlendiriyor

Kakao Beyni Güçlendiriyor

Kakao bizim coğrafyamızdan çok uzaklarda yetişmesine rağmen çocukluğumuzda da bugün de çok sevdiğimiz ve tanıdığımız bir besin. Ancak kakao ve içeriğindeki maddelerin vücudumuz üzerindeki etkisini gerçekten iyi biliyor muyuz?

Gelin konuya biraz daha deneysel bakan bilim insanlarına kulak verelim şimdi…

Kakao flavonolleri denen ve kakao içinde bulunan doğal kimyasalların, beyne kan akışını güçlendirdiği ve uzun dönemde yaşlılarda bellek zayıflaması ve inme riskini azaltabileceği belirtildi.

Harvard Üniversitesi tıp araştırmacılarınca 59-83 yaşları aralığındaki sağlıklı denekler üzerinde yapılan gözlemlerde, düzenli olarak kakao flavonellerince zengin içecekler verilen deneklerde bir hafta sonunda beyne kan akışının yüzde 8, iki hafta sonunda da yüzde 10 arttığının gözlendiği açıklandı. Neuropsychiatric Disease and Treatment adlı bilim dergisinde yayımlanan araştırmayı yürüten bilim insanlarına göre bu flavonollerin uzun süreli kullanımı, yaş ilerledikçe beyne kan akışının azalması sonucu beyinde ortaya çıkan yapısal bozulmalar ve hafıza gerilemesi gibi etkileri yavaşlatıyor.

İlgini çeker mi acaba?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı