Bilim ve Teknoloji

Işık Hızı Nasıl Hesap Edilir?

Işık Hızı Nasıl Hesap Edilir?

Bu sayfada verilen şekiller, Michelson’un, ışığın hızını nasıl ölçtüğünü anlamanızı kolaylaştıracaktır. Şekli karıştırmamak için mercek gibi önemsiz detayları göstermedik lama bunlar ışık hızını yüksek duyarlılıkla ölçmek için gerekli). Deney oldukça basit. Burada S, 600 metre kadar uzaktaki sabit ayna, D de dönen bir ayna. D’yi üzerine birçok ayna yapıştırılmış bir silindir olarak düşünebilirsiniz. S öyle doğrultulmuş ki, D’den gelen ışık yansıdıktan sonra doğrudan aynı yolu izleyerek D’ye geri ulaşıyor.

Deney şöyle: Işık kaynağı K’dan gelen ışık, D’den yansıyor. Bu ayna dönmekte olduğu için yansıma değişik yönlere doğru oluyor ama, kısa bir an için, yansıyan ışık S’ye ulaşabiliyor. İD’nin bu yansımadaki konumunu siyahla gösterdik.) işte bu ışık, S’den ikinci bir yansımayla D’ye geri geliyor. Fakat, aradan bir süre geçtiği için, D’nin aynası biraz daha dönmüş durumda. D aynasının bu yeni konumunu kırmızıyla gösterdik, işte ışın, üçüncü yansımasını aynanın bu yeni konumundan yapıyor. Dolayısıyla, tekrar K’ya geri dönmek yerine buradan biraz ötedeki V noktasına varıyor. (Eğer D dönmeseydi, o zaman bu ışın K’ya geri gelirdi.)

Deneyin özel bir formülü yok: V ile K arasındaki sapma açısını ikiye bölüp, D’nin bu süreç içinde kaç derece döndüğü bulunur. D’nin dönüş hızı bilindiğinden, buradan ışığın DS mesafesinin iki katını kaç saniyede katettiği bulunarak ışığın hızı hesaplanır. Merceğe ihtiyacın nedeniyse şu: Işığın şiddeti mesafe uzadıkça düşer; fakat bu deneyde duyarlılığı arttırmak için DS mesafesini mümkün olduğunca büyük tutmak gerekiyor. Michelson, DS hattında uygun bir yere yakınsak bir mercek koyarak bu sorunu tamamen çözüyor. Mercek öyle bir yere konuyor ki, K noktasından çıkan ışınlar S üzerinde tek bir noktada toplanıyorlar. Bu durumda, yansıyan ışık V noktasına vardığında da tek bir noktaya toplanıyor ve böylece bu noktanın görülmesi sağlanıyor.

İlgi Görseller

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı