Bilim ve Teknoloji

İngiltere’deki İlginç Sahil Çıkıntıları

İngiltere’deki İlginç Sahil Çıkıntıları

Bilim Adamlarının Tam Olarak Açıklayamadığı Büyük sır…

İngiltere’nin Dorset bölgesindeki Jurassic Sahili ziyaretçileri, gördükleri ilginç kıyı şekillerine anlam veremiyorlar. Bu duruma anlam veremeyenler sadece bölge sakinleri değil. Alanında uzman pek çok bilim adamı da konu ile ilgili farklı teoriler ortaya atsa da, konu tam olarak aydınlatılmış değil. Yani olay üzerindeki sır perdesi ağırlığını korumaya devam ediyor. Sahildeki, kıyı şekilleri ilginçliğini koruyor.

Sahil çıkıntısı adı verilen bu gizemli oluşumların gizemli olmalarının nedeni, bilim insanlarının henüz bu oluşumların nasıl meydana geldiğine bir açıklama getirmemiş olması.

Aşağıda fotoğrafları bulunan İngiltere’nin Dorset bölgesindeki gibi gizemli sahil oluşumlarına sahil çıkıntısı adı veriliyor ve gizemli olmalarının nedeni ise bilim insanlarının bu oluşumların nasıl meydana geldiğine dair henüz kesin bir açıklama getirmemiş olmaları.

Genelde fırtınalar sırasında veya sonrasında oluşan sahil çıkıntılarını sıra dışı yapan şey tekdüze ve düzenli olmaları. Bu oluşumların meydana gelmesine dair hakim olan 2 görüş var. Bunlardan ilki olan ‘sabit kenar’ teorisi, sahile normal şekilde gelen dalgalar ile sahile dik gelen ‘kenar’ dalgaları arasındaki ilişkiyi içeriyor. Bu dalgalar arasındaki etkileşim sonucu farklı dalga şiddetlerinde düzenli boşluklu noktalar oluşturuyor.

Diğer teorinin adı ise ‘kendini örgütleyen teori’ ve bu çıkıntıların düzenli dalgalar ile, akım ve kumların etkileşimi sonucu zaman içerisinde oluştuğunu iddia ediyor. Birçok bilim insanı, her iki teorinin de ortak çalışarak bu nadir yapıları oluşturabileceğini düşünüyor.

İlgini çeker mi acaba?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı