Bilim ve Teknoloji

İlk Robotu İcat Eden Adam

İlk Robotu İcat Eden Adam

Robotu ilk defa icat eden ve kullanan kişinin asıl adı Ebu’l İzz El-Cezeri’dir. Şırnak ili Cizre ilçesindendir. Cizreli anlamına gelen Cezeri ismiyle anılmıştır. Fırat ve Dizle nehirleri arasında kalan topraklar Cizre (ada) olarak anılırmış eski dönemlerde.

Ebu’l-İzz el-Cezerî ve Robot Teknolojisi

Usta Cezerî, elektrik kullanmadan, su ile çalışan robotlar yapan ilk kişidir. Ayrıca yaptığı robotlarda ilk mekanik dişli parçalarını kullanan harika bir insandır. Robotların kesintisiz çalışması için su enerjisinden yararlanmış ve harika işler başarmıştır. Otomatik bir sistem kurduğu gibi otomatik sistemler arasında denge kurmayı da başarmıştır.

Cezerî, su ile çalışan robotların yanında on değişik saati çalıştırmıştır. En ilginç olanları tavus kuşu ve fil şaklindeki saatlerdir. Bir dönem İstanbul Üniversitesi’nde tavus kuşu şeklindeki saati çalıştırmışlardır.

O, iyi bir mühendistir ve otomatik aletler icat eden bir bilim adamıdır. Haberleşme, denge kurma, kontrol ve ayarlama ilmi olan “sibernitik” in kurucusudur. Avrupa dünyasında sibernitiğin babası Dr. Ross Ashby olarak bilinse de Cezerî çalışmalarını yüzyıllar öncesinden kitaplaştırmıştır bile.

Ayrıca el yıkama, kan alma için kullanılan kaplar icat etmiş, mekanik yolla kullanılabilen müzik aletleri yapmış, su pompalayan makineler üretmiştir. Cezerî Usta, bu makineleri icat etmekle kalmamış, yazdığı kitapta görsel anlatıma da yer vermiştir. Robotların ve aletlerin en ince ayrıntılarına varıncaya kadar renkli mürekkep kullanarak şekillendirmiş ve gelecek nesillere aktarmıştır.

Daha fazla bilgi için “Dünya’da İlk Robotlar ve Robot Teknolojisi” başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı