Bilim ve Teknoloji

İlginç Tırmanıcılar: Gekolar

İlginç Tırmanıcılar: Gekolar

Boyları genelde birkaç santimetreyi geçmeyen Gekoların becerikli parmakları, “seta” adı verilen milyonlarca minyatür kıl ile kaplı. Bu minyatür kılların her birinin ucundan da, çok daha ince olan ve “spatül” adı verilen 100 ya da 1.000 kadar sap çıkıyor. (Bir saç telimiz yaklaşık 30-35 seta kalınlığında ve ucuna da 3.000-35.000 spatül sığabiliyor.)

Bu spatüller yüzey ile karşı karşıya geldiklerinde, aralarında doğal bir moleküler etkileşim oluşuyor. Yani bu minik hayvancıklar, 2002 yılına kadar sanıldığının aksine, vakumlama ilkesiyle değil, basit ve zayıf etkileşimler oluşturan van der Waals kuvvetleri sayesinde, cam üzerinde bile gezinebiliyorlar. Belirli bir yüzeye yapışmak için ayağını bastırarak ileriye doğru iten gekonun, bu yüzeyden ayrılabilmek için tek yapması gereken, ayağını hafifçe çevirmek, yönlü oluşu sayesinde, bu hareketle tutucu kolayca ayrılabiliyor. Gekoların parmaklarını kıskanan araştırmacılar, polimerden setalar yaparak bu sistemi birebir taklit eden bir yapıştırıcı ürettiler ve adını da “gekoteyp” koydular. Bu şekilde yapışarak düz duvara tırmanabilen bir robotun üretilmesinden sonra, polimer geko kıllarını midye tutkalıyla birleştiren araştırmacılar ıslak yüzeylere bile yapışabilen bir süper tutkal ürettiler: geckel. (ingilizce “gecko” ve midye anlamına gelen “mussel” sözcüklerinin bileşimi.)

Geko parmaklarının bir diğer özelliği de temiz kalmaları, yani bastıkları yüzeydeki molekülleri toplamamaları. Araştırmacılara göre bunun nedeni, yüzeydeki herhangi bir yabancı molekül için spatüller ve yüzey arasında yaşanan çekişmeden, sıklıkla yüzeyin galip çıkışı.

İlgini çeker mi acaba?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı