Bilim ve Teknoloji

İçilen Su Beynin Çalışma Hızını Arttırıyor

İçilen Su Beynin Çalışma Hızını Arttırıyor

Sağlıklı Su Tüketimi Beyni Hızlandırıyor!

Su tüm canlılar için alternatifi olmayan bir sıvı. Temel ihtiyaç olmasının yanı sıra sağlıklı bir vücut için de yeteri kadar tüketilmesi gerekiyor. Vücutta dolaşımda bulunan su vücudumuzdan atılması gereken zararlı bileşenlerinin uzaklaştırılmasını hızlandırıyor.

Bilim adamları tarafından yapılan son araştırma sonuçlarına göre bol su tüketimi beynin daha hızlı çalışmasına yardımcı oluyor…

Yapılan bilimsel araştırmaya göre su içmenin bilindik faydalarının yanı sıra beynin çalışma sistematiği üzerinde de olumlu etkileri var. Sağlıklı su tüketimi gerçekleştiren bireylerde beyin faaliyetlerinde hızlanma kaydedilmiş. Kısacası yoğun beyin aktivitesi gerektiren işler öncesinde işe başlamadan önce içilen 3 bardak su beynin çalışma hızını % 14 oranında arttırıyor.

İngiltere’de iki üniversitenin ortaklaşa çalıştıkları araştırma projesinde inanılmaz bir geçek daha gün yüzüne çıkarıldı. Araştırma sonuçları su tüketiminin standart faydalarının yanında beyin fonksiyonlarını arttırıcı etkisi olduğu saptandı. Özetle beyin yorucu işler öncesinde bol bol su tüketmek gerekiyor.

Doğu Londra ve Westminster üniversitelerinden bilim insanlarının yaptığı çalışmada, deneye katılan gönüllülere birer hafta arayla iki farklı test uygulandı. İlk deneyde katılımcılara birer tahıllı gofret ve arzu ettikleri kadar su verildikten sonra kendilerinden bir dizi zeka testini tamamlamaları istendi. İkinci deneyde ise katılımcılar sadece gofreti tükettikten sonra soruları çözdü.

İçilen Su Beynin Çalışma Hızını Arttırıyor

Araştırma sonuçlarını rapor haline getiren Dr. Caroline Edmonds şu detayları belirtiyor:

Su içen bireylerin sorulara cevap verme konusunda reaksiyon sürelerinin gözle görülür şekilde hızlı olduğunu tespit ettiklerini belirtti. Çalışmanın sonuçlarına göre, özellikle odaklanma gerektiren bir işe başlamadan önce tüketilen üç bardak su, beynin reaksiyon hızını yüzde 14 artırıyor.

Suyun, deneklerin sadece reaksiyon hızlarında değil, kelime hafızası, görsel hafıza ve öğrenmeyle ilgili fonksiyonlarında da olumlu etki yaptığını gözlemledi. Suyun, insan beyni üzerinde böyle bir etki yapabilmesi için kişinin kendini susamış hissetmesi gerektiğine işaret edilen araştırma raporunda, “Ortaya çıkan en önemli sonuç, bireyin kendisini susamış hissettiğinde, fonksiyonlarının yavaşladığı ve susuzluk hissi ortadan kalktığında, zihinsel kapasitenin artmasıdır” ifadelerine yer verildi.

Kendini susamış hisseden bireylerin ruh hallerinde de değişiklik olduğuna değinilen araştırmada, susuzluğun kişiyi daha gergin ve “aklı karışmış” hale getirdiğini bu durumun da performansı etkilediği kaydedildi.

Araştırmanın bir diğer ilginç sonucu da “karmaşık kuralları öğrenmeye yönelik test ve çalışmalar” söz konusu olduğunda, susayan bireylerin daha başarılı sonuçlar ortaya koymaları oldu.

Suyun genel olarak zihinsel çalışmaları hızlandırdığını, nadir konularda ise durumun tersine döndüğünü ifade eden bilim insanları su ve beyin faaliyetleri arasındaki ilişkiyi çok daha detaylı inceleyecek yeni araştırmalara ihtiyaç olduğunu belirtti.

İlgini çeker mi acaba?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı