Bilim ve Teknoloji

Hayal Kurmak Beyni Çalıştırıyor

Hayal Kurmak Beyni Çalıştırıyor

University of British Columbia (Kanada) araştırmacılarının “işlevsel manyetik rezonans görüntüleme” tekniğiyle yürüttükleri deneyler, beynimiz “gezinmeye” başladığında daha fazla eddnleştiğini gösteriyor. fMRI beynin etkinleşen bölgeleriyle kan dolaşımı arasındaki doğrudan ilişkiye dayanan bir teknik. Beyin hücreleri etkinleştiklerinde oksijen tüketimleri artıyor.

Oksijeni de, en yalan kılcal damar içinde dolaşan kandaki kırmızı kan hücrelerinden temin ettikleri için o bölgeye kan akışında bir artış oluyor ve bu da manyetik rezonans sinyalinde bir güçlenme halinde ekrana yansıyor. Çalışmayı yöneten Prof. Kalina Christoff’a göre, “hayal kurmayı tembellik ya da dikkat dağınıklığıyla ilişkilendiren yaygın inanışın aksine, hayal kurarken beyinlerimiz, rutin işlere odaklandığı zamankinden çok daha aktif hale geçiyor”.

Araştırmanın bulguları, uyku dışındaki zamanımızın üçte birini alabilen hayal kurma faaliyetinin, dikkatimizi bilinçsiz olarak önümüzdeki işlerden uzaklaştırıp yaşamımızdaki önemli sorulara yönelten bir zihinsel durum olduğunu gösteriyor. Çünkü eskiden beyinlerin “gezindiği” sırada yalnızca kolay, rutin işlerle ilgilenen merkezlerin “nöbette olduğu” düşünülürken, fMRI görüntüleri sorun çözmeyle ilgili bölgelerin de dahil olduğu çok daha geniş bir etkinleşmeyi ortaya koyuyor.

Bakmadan Geçme

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı