Bilim ve Teknoloji

Gizemli Karanlık Enerji

Gizemli Karanlık Enerji

Karanlık Enerji”nin gizemi!

Tam olarak çözülemeyen ‘karanlık enerji’ yer çekimi gücüne baskın geliyor ve evreni genişletiyor.

NASA’nın 200 bin galaksi üzerinde 5 yıl boyunca ve kozmik zamanda 7 milyar ışık yılı geriye gidilerek yaptığı gözlemler sonucunda, evrende “karanlık enerji”nin, yer çekimi gücüne baskın olduğu ve evrenin giderek artan bir hızla genişlemesini sağlayan düzenli ve tekvücut bir güç olduğu teyit edildi.

NASA’nın internet sitesinde yer alan habere göre, uzayda bulunan “Galaksi Evrim Kaşifi” (Galaxy Evolution Explorer)” adlı araç ve Avustralya’nın Siding Spring dağlarındaki teleskopla yapılan gözlemleri izleyen dikkatli ölçümler, galaksilerin birbirinden uzaklaştığı bilgisini bir kez daha doğrularken, bulgular, karanlık enerjinin varlığının, şimdiye kadar sağlanan en iyi teyidi oldu.

Gizemli Enerji

Araştırmayla ilgili iki makalenin yazarlarından Avustralya’daki Swinburne Teknoloji Üniversitesi’nden Chris Blake, karanlık enerjinin bir “kozmik sabit güç” olduğunu en iyi şekilde teyit ettiklerini belirtti. Blake, “baskın olan yer çekimi olsaydı, karanlık enerjinin zaman içerisindeki bu düzenli, sabit etkilerinin gözlemlenemeyeceğini” belirtti.

Gizemli karanlık enerji, evrenin yapı taşlarını birbirinden uzaklaştırıyor. Yapısı bilinmediği, sadece gözlemler sonucu tahmin edilebildiği için, bu gizemli enerjiye “karanlık enerji” adı veriliyor. Karanlık enerjinin, evrenin yüzde 74’ünü oluşturduğu düşünülüyor. “Karanlık madde” ise karanlık enerjiye göre daha az gizemli, hakkında daha çok şey biliniyor ve evrenin yüzde 22’sini oluşturuyor. Geriye kalan, atomların oluşturduğu ve gezegenleri, yıldızları ortaya çıkaran olağan madde ise evrenin sadece, yaklaşık yüzde 4’lük bir kısmı. Karanlık enerji düşüncesi, süpernova patlamalarının yerleri arasındaki değişimler gözlemlenerek, 1990’lı yıllarda ortaya atıldı. Bu yeni çalışmayla da, bu teori teyit edildi.

Kozmik Yin-Yang

Çalışmalardan elde edilen sonuçlara göre karanlık enerji ve yer çekimi, birbirine zıt, ancak birbirine bağımlı “yin-yang” gibi iki güç. Evrenin erken zamanlarında yer çekimi baskın durumda idi. Evreni ortaya çıkaran ”Büyük Patlama”dan 8 milyar yıl sonra ise karanlık enerjinin gücü öne geçmeye başladı.

İlgini çeker mi acaba?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı