Bilim ve Teknoloji

Düşünce Gücüyle Hareket Ettirilebilen Tekerlekli Sandalye

Düşünce Gücüyle Hareket Ettirilebilen Tekerlekli Sandalye

Düşünce Gücüyle Neler Yapılabilir?

Engelli insanların sadece düşünerek, gitmek istedikleri yere ulaşabilmeleri mümkün mü? Avustralya’da bir baba ve oğul düşünce gücüyle hareket edebilen bir tekerlekli sandalye icat etti…

Teknolojik gelişmeler, hayatı kolaylaştırmaya devam ediyor. İşte son gelişmelerden biri olan bu tekerlekli sandalye, engelli insanların hayatını büyük ölçüde kolaylaştırmaya aday.

Son teknoloji ile donatılan bu sandalye, düşünce gücü ile hareket ediyor. Bu ilginç projenin fikir babası ise Avustralya’daki Sydney Teknoloji Üniversitesi’nde Profesör olan Hung ve oğlu Jordan Nguyen.

Peki sandalye nasıl çalışıyor? Sandalyeyi kullananlar, beyin dalgalarını okuyabilen elektrotlara sahip bir kafa bandı takıyor. “TIM” adı verilen araç sayesinde engelli insanlar sadece düşünce güçlerini kullanarak, biraz da kafalarını ve gözlerini hareket ettirerek işlerini görebiliyor.

Tekerlekli sandalyenin üzerinde bir de kamera var. Bu kamera sayesinde etraftaki cisimler belirleniyor ve çarpmanın önüne geçiliyor. 20 kişi üzerinde denenen teknolojik sandalye, şimdiden büyük ilgi topladı.

İlgini çeker mi acaba?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı