Bilim ve Teknoloji

Dünyanın En Güçlü Bilgisayarları

Dünyanın En Güçlü Bilgisayarları

Dünyanın En Güçlü İkinci Bilgisayarı: Jaguar

Dünyanın gelmiş geçmiş en güçlü ikinci bilgisa­yarı olarak nitelendirilen (2009 yılı verilerine göre) Jaguar bilindiği üzere 2009 yılında çalışmaya başlamıştı. 181 bin temel işlemcisiyle Jaguar saniyede tam milyon çarpı milyar matematik hesabı yapabilme gücüne sahipti.

Jaguarın Öne Çıkan Belli Başlı Özellikleri

1.64 petaflop işlem performansına sahip olan Jaguar’ı yeryüzünde işlem hızı açısından geçebilen tek bilgi­sayar ise Amerikan Nükleer Araştırmalar Merkezi Los Alamos’da bulunan ve 1.7 petaflop gücündeki Roadrunner. Jaguar güç ve işlem hızı açısından ikin­ci sırada kalmasına karşın yaptığı ve yapacağı işler açısından insanlık için daha faydalı olacak gibi görü­nüyor. Bunun nedeni ise Jaguarın, iklim değişikliği simulasyon ve hesaplamaları, yeni süpernovaların keşfi uygarlığın devamını sağlayacak alanlarda kullanıllacak oluşu.

Tennessee, Oak Ridge Amerikan Ulusal Laboratuvarında bir kaç aydır test edilen süper makine Jaguar’ın ilk görevi 21 ayrı projeden oluşuyor. Bu projelerden üçü iklim modellemeleri. Jaguar’ın yüz-binlerce işlemcisinin çözmek için ter dökeceği proje­lerin tamamına yakını temiz enerji, verimli yakıtlar ve iklim değişiminin sonuçlarını ele alıyor.

Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’mn Cray XTS Jaguar süper bilgisayarı en verimli halinde 1.64 petaflops gücünde çalışabiliyor. Bu sürat bir kaç yıl önce astronomik bir performans sayılıyordu.

Kasım 2009 Yılı Verileri

Kasım 2009 (Top 500) Verilerinin devamı ve detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

2016 yılında ise dünyadaki en hızlı ve güçlü bilgisayarlar sıralama durumu ise şöyle:

 • Dünyanın en iyi ‘süper bilgisayarları’ (Top 500) listesinde Çin yapımı Sunway TaihuLight birinci sıraya oturdu.
 • Wuxi kentindeki Süper Bilgisayar Merkezi’nde yer alan bilgisayar 93 petaflop hıza sahip, yani saniyede 93 trilyon işlem yapabiliyor.
 • Kullanıldığı alanların başında ileri üretim, hava durumu tahmini ve büyük veri analizleri bulunuyor.
 • Bilgisayarda tamamı Çin yapımı 10,5 milyon işletim sistemi çekirdeği ile 40.960 düğüm bulunuyor ve Linux tabanlı bir işletim sistemi kullanılıyor.
 • Almanya’nın Frankfurt kentinde düzenlenen Süper Bilgisayar Konferansı’nda 47.si yayınlanan Top 500 listesi, senede iki kez yapılıyor.
 • Ayrıca son Top 500 listesine Çin ilk kez 167 bilgisayar sokarak, listede 165 bilgisayarı bulunan ABD’yi geçti.
 • Bundan 10 yıl önce Çin’in listede sadece 28 bilgisayarı vardı.
 • Top 10 Süper bilgisayarlar listesinde ise ABD’nin 4, Çin’in 2 bilgisayarı bulunuyor.
 • İlk 10 listesindeki diğer bilgisayarlar Japonya, İsviçre, Almanya ve Suudi Arabistan’dan.

2009 yılından bu yana geçen yaklaşık 9 yıl içerisinde bilim ve teknoloji dünyası yapılan yenilikçi ve sürükleyici çalışmalar sayesinde sürekli ve baş döndüren bir hızla yeni gelişmeleri de beraberinde getirdi. Sonuç olarak Jaguarın derecesi değişti. Yeni sıralamaya ait veri tablolarını ve bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

2017-2018 Yılında Son Durum Nedir?

 • Bilgisayar konusunda en etkin isimlerin yılda iki kez düzenlediği “Dünyanın En Hızlı 500 Süper Bilgisayarı” listesinde Çin’in süper bilgisayarı Sunway-TaihuLight saniyede 93 Petaflopluk işlem gücüyle birinci, yine Çin üretimi süper bilgisayar Tienhı-2 de 33,9 petaflopluk işlem gücüyle ikinci oldu.
 • Çin’in 1.lik ve 2.liğinden sonra listenin üçüncü sırasında İsveç’ten 19,6 petaflop gücündeki Piz Daint yer alıyor. Bu bilgisayarları, Japonya’dan 19,1 petaflop gücüyle Gyoukou, 5. sırayı ise ABD’den 17,6 petaflop gücünde Titan adlı bilgisayarlar izliyor.
 • Saniyede 1 katrilyon işlem gücü olarak tanımlanan petaflop, dünyanın en hızlı bilgisayarlarının erişebildiği hız birimi olarak ifade ediliyor.
 • Bu arada Sunway-TaihuLight, son 2 yılda yapılan 4 sıralamada birinciliği kimseye kaptırmadı. Söz konusu süper bilgisayar, Çin’in doğusundaki Ciangsu eyaletinin Vuşi vilayetinde bulunan Ulusal Süper Bilgisayar Merkezi’nde yer alıyor.
 • Hız konusunda 6 kez birinciliği elde eden Tienhı-2’de dünyanın en büyük çip üreticisi ABD’li Intel’in işlemcileri kullanılırken Sunway-TaihuLight’da bütünüyle Çin üretimi işlemciler bulunuyor.
 • Şubat ayının ortalarında Tiencin kentindeki Ulusal Süper Bilgisayar Merkezi’nde süper bilgisayar Tienhı-3’ün üretimine başlandığı, işlemcilerinden işletim sistemine kadar tamamen yerli donanımla üretilecek süper bilgisayarın 2020’den önce tam kapasiteyle hizmet vereceği açıklanmıştı.
 • Bahsi geçen Tienhı-3’ün Sunway-TaihuLight’tan 10 kat daha hızlı olacağı ve saniyede bir kentilyon işlem kapasitesine ulaşacağı belirtilmişti.

İlgini çeker mi acaba?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı