Bilim ve Teknoloji

Döllenmiş Yumurta’nın (Zigot’un) Rahim’e Yolculuğu

Döllenmiş Yumurta’nın (Zigot’un) Rahim’e Yolculuğu

Döllenmiş yumurta (zigot), rahme ulaşmadan evvel birçok değişiklikten geçer. Zigot rahimde embriyo adı verilen ve çok çabuk gelişen bir hâl alır. Zigot daha sonra fallopian kanalından rahme ulaşır. Zigot yolda, hızlı bir şekilde, genel büyüklüğünde bir değişim olmadan birçok sayıda hücreye bölünür.

Sonuçtaki hücre kütlesine “moruia” denir. Üçüncü veya dördüncü günde, moruia rahme giriş yapar ve morulanın ana hücrelerinden bir embriyo şekillenmeye başlar. Bu hücreler, embriyonun anneden besin ve oksijen temin etmesini sağlayan plasenta adlı özel bir organa dönüşür. Moruia rahme girdikten sonra da bölünmeye devam eder. Bu evrede, bu hücre yuvarlağına “blastosist” adı verilir. Blastosistin hücreleri, rahimde bir iki günlüğüne yüzer hâldeyken bölünür.

Hamileliğin beşinci veya altıncı gününde, blastosist, rahmin iç yüzeyine bağlı hâle gelir. Blastosistin, trafoblast adı verilen dış hücreleri, rahmin iç kaplamasını kıran bir enzim barındırır. Trafoblast rahim dokularını istila ederek çok hızlı bir şekilde bölünür. Bu rahim duvarına bağlanma işlemine “implantasyon” adı verilir.

Hamileliğin 11. gününde, blatosist rahme iyice girmiştir. Embriyonun gelişmesini sağlamak için rahimde çeşitli yapılar gelişir. Plasenta ve belirli zarlar bu yapılara dâhildir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı