Bilim ve Teknoloji

Büyük Patlama (Big Bang) ve Evrenin Oluşumu

Büyük Patlama (Big Bang) ve Evrenin Oluşumu

Evrenin Yaratılışı Üzerine Teoriler

Kimse evrenin ne zaman ortaya çıktığını bilmez, ancak en yaygın teori Büyük Patlama’dır. Bu teoriye göre evren 13 milyar yıl önce büyük bir patlamayla oluşmuştur. Büyük Patlamadan önce evrendeki her şey bir atomun çekirdeğinden de küçük bir bölgede toplanmıştı.

Bu fevkalade küçük nokta çok sıcaktı. O kadar büyük bir patlama yaşandı ki bir saniyede bu fevkalade küçük noktadan tüm evrene yayılma gerçekleşti. Büyük Patlama teorisini doğrulayan birçok gerçek vardır. En güçlü kanıt uzayda elde edilen zayıf bir sinyaldir. Bunun Büyük Patlamanın kuvveti ile açığa çıkan enerji olduğu düşünülür.

Varolan her şey ve hiçbir şeyin tümü olan evren bilim adamları için hala bir sırdır. Neredeyse en hafif iki elementten meydana gelmiştir, bu elementler hidrojen ve helyumdur. Evrende diğer maddelerin varlığı seyrektir. Silikon, karbon ve diğer elementler bulutlar, yıldızlar ve gezegenlerde toplanmıştır. Evren görünen dört kuvvet tarafından bir arada tutulur, bunlardan ikisi çekim kuvveti ve elektromanyetizmadır. Diğer ikisi de güçlü ve zayıf nükleer güçlerdir. Bunlar sadece çok küçük atomların içerisinde çalışarak küçük parçacıkları bir arada tutarlar.

Hiç kimse evrenin gerçekte ne kadar büyük olduğunu, şeklini,nereden geldiğini ve nereye gittiğini bilemez. Evrende dahauzak noktalara varmayı başarırsak belki daha çok bilgi edinebiliriz.

Eski Mısır mitolojisine göre hayat gerekleri olan hava (Shu) ve nem(Tefnut) Güneş Tanrıları Ra tarafından verilmekteydi. Shu veTefnutun birleşmesinden toprak tanrısı Geb ve gök tanrıçasi Nut meydana gelmişti. İlk insanlar Ra’nın gözyaşlarından meydana gelmişlerdi.

İlgini çeker mi acaba?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı