Bukalemun Neden Görüntüsünü Değiştirir?

Bukalemun Neden Görüntüsünü Değiştirir?

Bukalemun Neden Görüntüsünü Değiştirir?

Bukalemun bir tür kertenkeledir. Yaklaşık 85 çeşit bukalemun türü vardır. Bunların çoğu Afrika ormanlarında ve Madagaskar’da yaşar.

Bukalemunlar, renk değiştirme özellikleriyle bilinirler fakat birçok kertenkele aynı özelliği taşır. Bir bukalemun bir dakika içinde, yeşil, sarı veya beyaz; bir dakika sonra kahverengi veya siyah olabilir.

Bukalemunlar ayrıca noktalı veya lekeli hâle de gelebilir. Çoğu insan bukalemunların, etraflarındaki ortamın içine karışmak için renk değiştirdiklerini düşünür; fakat renk değişimi aslında ışık ve ısı değişimlerine ya da herhangi bir ortama verilen bir tepki olarak ortaya çıkar. Bukalemunların renk değişimleri, hormon adı verilen vücut kimyasallarınca kontrol edilir ve bu kimyasallar derideki pigmentlere etki eder.

Ağaçlarda yaşayan bukalemunların, avlarını yakalamak için uzun ve yapışkan dilleri vardır. Vücudunun tamamı uzunluğunda olabilecek dili, boğazındaki güçlü kaslarca kontrol edilir. Bukalemun dilini, insan gözünün çok zor görebileceği bir hızla kullanır.

Yazar Hakkında

Eğitimci & Araştırmacı

Benzer yazılar

Bu İçeriğe Yorum Yap!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir